Skoči na vsebino

Določitev glavne dejavnosti po SKD 2025

  • Novice

SKD je kratica za standardno klasifikacijo dejavnosti. SKD je slovenski statistični standard za evidentiranje, zbiranje, analiziranje in izkazovanje podatkov, pomembnih za prikaz značilnosti gospodarstva in za spremljanje razvojnih gibanj in strukturnih sprememb. Ta standard se uporablja za razvrščanje poslovnih subjektov in njihovih enot po dejavnosti v različnih statističnih in administrativnih zbirkah podatkov.

Vsaka pravna oseba, tako društvo kot podjetje, ima registrirane dejavnosti, ki jih lahko opravlja. Če pogledamo v podatke AJPES oz. Poslovnega registra Slovenije o posamezni pravni osebi, bo med njimi navedena tudi glavna dejavnost. To je treba določiti ob registraciji in poleg nje še druge dejavnosti. V ustanovitvenem aktu, bodisi statutu v primeru društev ali aktu o ustanovitvi v primeru zasebnih zavodov, je treba določiti pridobitne dejavnosti v skladu s SKD. Nepridobitne dejavnosti društev so lahko v statutu poljubno zapisane.

Pri vpisu glavne dejavnosti v PRS je treba upoštevati določena merila. Glavna dejavnost je lahko katerakoli izmed registriranih dejavnosti ali tista, ki je določena z zakonom ali drugim predpisom, na podlagi katerega je poslovni subjekt ustanovljen. Za glavno dejavnost poslovnega subjekta se določi tista, ki največ prispeva k skupni dodani vrednosti. Če podatki o tej vrednosti niso na voljo, se za glavno dejavnost določi tista, ki ustvari največjo vrednost prodaje oziroma prihodka, ali tista, ki zaposluje največje število oseb.

S 1. januarjem 2025 je začela veljati nova klasifikacija, imenovana SKD 2025, ki je nadomestila SKD 2008. Prevedba dejavnosti iz SKD 2008 v SKD 2025, ki so vpisane v PRS, je bila izvedena avtomatsko v sodelovanju s poslovnimi subjekti – postopek pretvorbe je opisan na portalu AJPES. Ker SKD 2025 prinaša spremembe – največ na področju trgovine ter informacijskih in komunikacijskih dejavnosti –, je pomembno, da poslovni subjekti preverijo svoje dejavnosti v PRS in ustanovitvenih aktih ter jih pravočasno uskladijo z novo klasifikacijo.

Kaj to pomeni za pravne osebe?

  • Samostojni podjetniki posamezniki (s.p.), sobodajalci: AJPES je zanje samodejno ali z njihovo pomočjo prevedel obstoječe vpisane dejavnosti po SKD 2008 v Poslovnem registru Slovenije (PRS) v dejavnosti po SKD 2025.
  • Drugi poslovni subjekti (npr. d.o.o., d.d., društva, zavodi), ki imajo dejavnosti določene v ustanovitvenem aktu, bodo morali dejavnosti uskladiti s SKD 2025 ob prvi spremembi ustanovitvenega akta.

Glavne spremembe v primerjavi s SKD 2008 so opisane v dokumentu Standardna klasifikacija dejavnosti – SKD Razlike med SKD 2008 in SKD 2025.

Če imate vprašanje, na katerega vam članek ni dal odgovora, nas kontaktirajte na sticisce@nefiks.si.

Vir: Stat.si

Pregled zasebnosti

Spletno mesto uporablja piškotke, da vam lahko zagotovimo najboljšo možno uporabniško izkušnjo. Podatki o piškotkih so shranjeni v vašem brskalniku in izvajajo funkcije, kot so prepoznavanje, ko se vrnete na naše spletno mesto in nam pomagajo razumeti, kateri deli spletnega mesta se vam zdijo najbolj zanimivi in koristni.