Prostovoljstvo
Po Zakonu o prostovoljstvo je prostovoljstvo opredeljeno kot družbeno koristna brezplačna aktivnost posameznikov, ki s svojim delom, znanjem in izkušnjami prispevajo k izboljšanju kakovosti življenja posameznikov in družbenih skupin ter k razvoju solidarne, humane in enakopravne družbe.
Prostovoljstvo krepi medsebojno solidarnost ljudi, spodbuja razvoj človeških zmožnosti in vseživljenjskega učenja, zagotavlja družbeno povezanost in sodelovanje pri reševanju problemov posameznikov in družbe.
Pravna podlaga, uredbe in zakoniki
Vzorci dokumentov
- Pogodba o prostovoljstvu (splošna)
- Pogodba o prostovoljstvu (za prostovoljske organizacije – prostovoljstvo.org)
- Poročilo o opravljenem prostovoljskem delu
Gradiva
- Pridobivanje prostovoljcev (ppt iz usposabljanja)
- ABC prostovoljstva. Priročnik za mentorje (Slovenska Filantropija)
Kje poiskati več informacij?
- Slovenska mreža za prostovoljstvo (gradiva, usposabljanja, objavljanje prostovoljskih del, … )
- Skupno poročilo o prostovoljstvu v republiki Sloveniji za leto 2019 (Ministrstvo za javno upravo, september 2020)
Orodja za beleženje kompetenc, pridobljenih s prostovoljskim delom
Pri opravljanju prostovoljstva prostovoljci pridobivajo in razvijajo številne kompetence, ki jih lahko sami ali organizacije zabeležijo s pomočjo številnih orodij. Orodja je zbrala na eno mesto Slovenska Filantropija.- e-Nefiks (Zavod Nefiks)
- MEPI (Zavod MEPI)
- IM-PROVE (Voluntariat)
- Youthpass (namenjeno mednarodnemu prostovoljstvu)
- Potrdilo o prostovoljskem delu (Slovenska Filantropija)
- e-Portfolijo (Andragoški center Slovenije)
Prostovoljska organizacija je organizacija, katere delovanje je z zakonom opredeljeno kot nepridobitno in katere osnovna dejavnost ni v nasprotju z opredelitvijo prostovoljstva določeno v 2. členu tega zakona in ki zagotavlja in usposablja prostovoljce za prostovoljsko delo ali se v okviru njene dejavnosti prostovoljsko delo izvaja v dobro drugih ali v splošno korist.
Kot prostovoljske organizacije se lahko vključite v Slovensko mrežo prostovoljskih organizacij, kar vam omogoča dostop do obrazcev in dokumentov, ki so vam lahko v pomoč pri vzpostavitvi in in izvajanju prostovoljstva v organizaciji.
Prostovoljske organizacije se lahko na Ajpesu vpišejo tudi v Vpisnik prostovoljskih organizacij in organizacij s prostovoljskim programom, kar jim omogoča predvsem ovrednotenje prostovoljskih ur kot lastni materialni vložek pri sofinanciranju na javnih razpisih.