Zasebni zavodi
Zavodi so:
- organizacije, ki se ustanovijo za opravljanje dejavnosti vzgoje in izobraževanja, znanosti, kulture, športa, zdravstva, socialnega varstva, otroškega varstva, invalidskega varstva, socialnega zavarovanja ali drugih dejavnosti, če cilj opravljanja dejavnosti ni pridobivanje dobička,
- pravne osebe s pravicami, obveznostmi in odgovornostmi, ki jih določata zakon in akt o ustanovitvi.
Zavode lahko ustanovijo domače in tuje fizične in pravne osebe, če ni za posamezne dejavnosti ali za posamezne vrste zavodov z zakonom drugače določeno.
Javne zavode ustanovijo republika, občine, mesto in druge z zakonom pooblaščene javne pravne osebe.
Vendar nas na tem mestu zanimajo le zasebni zavodi, ki spadajo pod nevladne, neprofitne organizacije, zato bodo informacije v nadaljevanju prilagojene zanje.
Zavod se registrira pri pristojnem okrožnem sodišču (sodni register) glede na sedež zavoda. Za ustanovitev in registracijo so potrebni naslednji dokumenti:
- akt o ustanovitvi zavoda (v primeru enega ustanovitelja) ali pogodba o ustanovitvi zavoda (v primeru več ustanoviteljev) – podpišejo ustanovitelji in overijo podpise,
- sklep o imenovanju direktorja (oz. prvega zastopnika) zavoda – podpišejo ustanovitelji,
- soglasje k imenovanju za direktorja zavoda – podpiše oseba, imenovana za direktorja,
- predlog glavne dejavnosti zavoda,
- soglasje lastnika oziroma lastnikov prostora, kjer bo imel zavod poslovni naslov (soglasje k poslovanju zavoda) – podpiše lastnik oz. zakoniti zastopnik pravne osebe lastnice prostora in overi podpis,
- potrdilo banke o pologu sredstev na začasni (prehodni) račun – eden od ustanoviteljev ali direktor na banki odpre začasni račun za zavod, na katerega ustanovitelji nakažejo ali položijo sredstva (znesek je poljuben, ni določen – npr. 100 eur),
- vloga za ustanovitev zavoda – obrazec UST- 0 – Zahteva za vpis – podpiše direktor.
Dokumentacijo za registracijo si lahko brezplačno pripravite v e-pravniku CNVOS, kjer v spletno orodje vnašate podatke, ki so potrebni za pripravo akta ali drugih dokumentov za registracijo. Ob koncu si lahko vse pripravljene dokumente naložite na svoj računalnik.
Akt o ustanovitvi je temeljni akt zavoda ter vsebuje:
- ime in sedež oziroma prebivališče ustanovitelja,
- ime in sedež zavoda,
- dejavnosti zavoda,
- določbe o organih zavoda,
- sredstva, ki so zavodu zagotovljena za ustanovitev in začetek dela,
- vire, način in pogoje pridobivanja sredstev za delo zavoda,
- način razpolaganja s presežkom prihodkov nad odhodki in način kritja primanjkljaja sredstev za delo zavoda,
- pravice, obveznosti in odgovornosti zavoda v pravnem prometu,
- določbe o odgovornosti ustanovitelja za obveznosti zavoda,
- medsebojne pravice in obveznosti ustanovitelja in zavoda,
- druge določbe v skladu z zakonom.
Ime zavoda
- vsebuje označbo, ki navaja na dejavnost,
- lahko vsebuje ime ustanovitelja,
- sme vsebovati ime republike, občine ali mesta le z dovoljenjem pristojnega organa, če ustanovitelj zavoda ni republika, občina ali mesto,
- lahko vsebuje ime zgodovinske ali druge umrle pomembne osebnosti, če ima privolitev njenih zakonitih dedičev,
- ima lahko kot sestavni del imena tudi znak ali grafično obliko imena,
- ima lahko skrajšano ime.
V sodnem registru pri istem sodišču ne sme biti vpisano pod istim imenom dvoje ali več zavodov, ki opravljajo enako dejavnost.
Dejavnosti zavoda
Zavod lahko opravlja eno ali več dejavnosti. Zavod lahko opravlja gospodarsko dejavnost, če je ta namenjena opravljanju dejavnosti, za katero je zavod ustanovljen. Zavod lahko spremeni ali razširi dejavnost le s soglasjem ustanovitelja.
Ob registraciji je treba določiti glavno dejavnost in v ustanovitvenem aktu določiti pridobitne dejavnosti v skladu s Standardno klasifikacijo dejavnosti (SKD). Nepridobitne dejavnosti so lahko poljubno zapisane, pridobitne dejavnosti pa morajo biti opredeljene skladno s predpisi, ki urejajo SKD. O SKD smo že pisali v enem od prispevkov.
Obvezni organi zavoda
- direktor (zastopnik in poslovodni organ),
- svet zavoda kot najvišji organ upravljanja, ki ga sestavljajo predstavniki ustanovitelja, predstavniki delavcev zavoda ter predstavniki uporabnikov oziroma zainteresirane javnosti (ima minimalno tri člane: vsaj enega predstavnika ustanovitelja, vsaj enega predstavnika delavcev zavoda in vsaj enega predstavnika uporabnikov zavoda oziroma zainteresirane javnosti) in
strokovni svet kot posvetovalno telo.
Pozor:
Oseba, ki je hkrati ustanovitelj in direktor zavoda, mora plačevati prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zdravstveno zavarovanje, zavarovanje za starševsko varstvo in brezposelnost. To ne velja, če oseba že plačuje polne prispevke, na primer je že zaposlena za polni delovni čas ali samozaposlena.
Oseba, ki je ustanovitelj in hkrati tudi direktor zavoda, tudi ne more imeti statusa brezposelnega (ne more biti prijavljena na Zavodu RS za zaposlovanje kot iskalec zaposlitve, ne more prejemati nadomestila za brezposelnost) in ne more biti prejemnik pokojnine.
Oseba, ki je zgolj ustanovitelj, ni zavezanec za plačevanje prispevkov, ravno tako ne oseba, ki je zgolj poslovodja (direktor), takšni osebi imata lahko tudi status brezposelnega ali upokojenca.
Ste v dilemi ali ustanoviti zavod ali društvo? Oglejte si: