Prebivalci želimo živeti v kvalitetnem okolju, kjer je naše bivanje prijetno, infrastruktura urejena, življenje pa varno. Ljubljana in okoliške občine pa zaradi vse večjega priseljevanja doživljajo velike spremembe – gostota prebivalstva se veča, družbena infrastruktura (šole, vrtci, parkirišča …) temu ne sledijo dovolj hitro, v soseskah, kjer so se ljudje še nekaj let vsaj na videz poznali med seboj pa temu že dolgo ni več tako.
Seveda je priseljevanje dejstvo in s tem ni nič narobe. Pravi izziv pa je, kako med ljudmi odpirati prostor in krepiti povezave in sodelovanje do te mere, da bomo lahko vsaj ohranili kvaliteto bivanja, ki smo jo (bili) vajeni.

Na Stičišču Središče smo se odločili, da bomo podprli društva in druge nevladne organizacije, ki kot odgovor na ta izziv vabijo nove sosede k sodelovanju. To bomo storili na sledeče načine:
- odpiranje prostora za dialog: o tej tematiki se želimo pogovarjati, jo raziskovati, poiskati primere dobrih praks, ki že obstajajo, vse krajane krajev osrednjeslovenske regije pa motivirati, da naredijo prvi korak in vsaj na videz spoznajo svoje nove sosede;
- podpora društvom in drugim NVO pri organizaciji aktivnosti, namenjeni “novim sosedom”. Skupaj z vami bomo razmišljali, kje se lahko srečajo vaše potrebe in potrebe novo priseljenih sosedov, na to temo pa bomo 6. 6. 2023 tudi pripravili delavnico za vsa zainteresirana društva.
- poiskali korenine kraja skozi tradicijo in ljudsko izročilo. V sodelovanju z Društvom Naše gore list in predsednico Dušico Kunaver bomo na portalu Od nas za vas za vsako občino v regiji opisali ljudsko izročilo in pravljico – z namenom, da novim sosedom lažje in na zanimiv način predstavimo “korenine” določenega kraja.
- pomagali pri promociji. Organizacijam bomo pomagali poiskati načine, kako v svojem kraju “novim sosedom” predstaviti, kaj počnejo ter kako se jim lahko pridružijo. Ena od možnosti je tudi nočna projekcija aktivnosti.
- organizirali turistično vodenje za “nove sosede” po Grosupljem, predvidoma 1. 6. 2023 ob 18.00. Vodenje bo vključevalo tako turistične zanimivosti, kakor tudi animiranje udeleženih za sodelovanje v društvih lokalne skupnosti.
- povabili občine regije k naslavljanju izziva na način aktivnega reševanja. To pomeni, da jim bomo predlagali turistično vodenje in promocijo vključevanja v društva, ki delujejo na njihovem območju.
Vsekakor nas vse skupaj čaka veliko dela, a samo sosedje, ki znajo sobivati in ki se vsaj na videz poznajo med seboj lahko ustvarjajo okolje, ki je prijetno in kvalitetno za bivanje. Društva in druge nevladne organizacije imamo odgovore na izziv, a brez sodelovanja celotne družbe bo izziv težko premagati. Sodelujte z nami in skupaj gradimo bolj povezano družbo.