Skoči na vsebino

Podružnice društev

Društva se iz različnih razlogov odločajo za odpiranje podružnic. Nekatera društva to storijo zaradi geografskega pokritja, da imajo izpostave na različnih delih Slovenije in so tako bližje svojim uporabnicam in uporabnikom. Nekatera na ta način ločijo nekatere svoje dejavnosti. Dostikrat je razlog tudi v tem, da so tako društva upravičena do prijave na občinske razpise, kadar so pogoji takšni, da zahtevajo, da ima društvo v občini sedež ali podružnico.

Vir: Freepik

15.a člen Zakona o društvih določa, da ima društvo lahko podružnice, če tako določa temeljni akt, torej če je to vključeno v statutu društva. Če ni, je treba pred registracijo podružnice, urediti statut, v katerega se doda člen o podružnicah. Podružnice niso pravne osebe, ampak del društva.

Statut lahko imensko določa podatke o podružnici (njeno ime, dejavnosti, pristojnosti …) ali daje organom društva pravico, da s sklepi ustanavljajo in ukinjajo podružnice.

Če statut društva že imensko določa podružnico društva, se podružnica vpiše v poslovni register na podlagi samega statuta in z izpolnjenim obrazcem PRS-2 pri najbližji izpostavi AJPES. Z istim obrazcem se uredi tudi sprememba in prenehanje podružnice.

Če statut še ne predvideva možnosti ustanovitve podružnice društva, pa potrebujete dokumente, ki jih lahko pripravite s pomočjo orodja ePRAVNIK, in sicer:

  • vzorec besedila člena, ki ga je potrebno vnesti v statut društva,
  • sklep pristojnega organa društva o ustanovitvi podružnice in
  • izpolnjen obrazec prijave podružnice v Poslovni register.

 

Več o registraciji in delovanju društev najdete na https://sticisce-sredisce.si/sredisce-modrosti/nevladna-organizacija/drustvo/.