Skoči na vsebino

Migracije – dobre prakse in vprašalnik

V okviru mreže regionalnih stičišč ZaNVO deluje delovna skupina za področje migracij in vključevanja, katere ena ključnih nalog je oblikovanje zbirke uspešnih aktivnosti, ki jih na področju migracij in vključevanja že izvajajo občine, nevladne organizacije, vzgojno-izobraževalne ustanove, socialne in druge institucije.

Vnaprej se vam iskreno zahvaljujemo, da si boste vzeli nekaj minut dragocenega časa in z nami delili vaše aktivnosti na področju migracij z izpolnitvijo tega vprašalnika. Za vašo lažjo orientacijo najdete spodaj zbran nabor nekaterih aktivnosti na področju migracij v lokalnih skupnostih. Upamo, da vas bo to navdihnilo, da boste svoje aktivnosti tudi delili z nami.

V drugi polovici leta 2025 bomo vse zbrane uspešne aktivnosti objavili na naših spletnih straneh ter jih, skupaj s priporočili za integracijo, poslali občinam in drugim relevantnim institucijam po Sloveniji.

Vaše prispevke bomo uporabili za širjenje znanja in izkušenj ter za krepitev sodelovanja med različnimi akterji na področju migracij in vključevanja. Verjamemo, da lahko z vašo pomočjo ustvarimo bolj vključujoče in povezano okolje za vse.

Hvala vam, ker boste vprašalnik izpolnili tukaj do 15. 3. 2025.

Hvala za vašo podporo in sodelovanje.

Kaj že obstaja – nekaj aktivnosti na področju migracij v lokalnih skupnostih po Sloveniji

NOVO MESTO

Socialno-varstveni programi za integracijo priseljencev, Program za integracijo priseljencev v Mestni občini Novo mesto, ki ga izvaja Društvo za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto vključuje različne aktivnosti za lažje vključevanja v družbo in poteka že od leta 1997. Poudarek je na učenju slovenskega jezika, kar je ključno za uspešno integracijo, ter pomoči pri iskanju zaposlitve in uspešno vključevanje v šolski sistem. Gre za izvedbo programa oz. celostne podpore, ki poteka vsak delovni dan in zajema podporo priseljencem pri vključevanju v novo okolje.

POSTOJNA

Za Občino Postojna Regijsko stičišče NVO Boreo pripravlja Lokalni program za mladino, del katerega bo tudi program za mlade priseljence.

Mladinski center Postojna sodeluje s Slovensko filantropijo, ki v Postojni preko razpisa Vlade RS vodi Center za mladoletne brez spremstva. Mladoletni brez spremstva se redno udeležujejo delavnic in drugih aktivnosti v Mladinskem centru Postojna, določene aktivnosti pripravijo tudi v soorganizaciji. Pri načrtovanju aktivnosti imajo vedno v mislih, da je jezik lahko ovira. Pripravljajo razne ustvarjalne, športne in znanstvene delavnice, kjer vsi lahko sodelujejo tudi brez dobrega poznavanja slovenščine.

KOPER

Projekta Okusi medkulturnosti in Inter-kul-tur-Istra, ki ju je izvajalo Kulturno izobraževalno društvo PiNA in sta spodbujala dvig zaposljivosti priseljencev na podorčju kulture, turizma in gastronomije. Izvedli so po preko 300 ur usposabljanj in izobraževanj na delu. Vključenih je bilo preko 100 udeležencev, več kot 30 vključenih se je odločilo za nadaljnja usposabljanja in so se (samo)zaposlili.

ŠKOFJA LOKA

Zavod Tri izvaja neformalni jezikovni tečaj za ženske in vodi medkulturno tekstilno skupino, ki s svojimi umetniškimi deli sporoča o medkulturnem sobivanju in solidarnosti. Poleg tega priseljenim ženskam nudi celostno podporo pri iskanju zaposlitve, lokalnim skupnostim pa znanje, kako izvesti vključujoče procese oblikovanja programov za njihove občane in občanke.

LJUBLJANA

Socialnovarstveni programi za imigrante in imigrantke: Z namenom integracije imigrantov in imigrantk ter s tem lažjim vključevanjem imigrantk in imigrantov v družbo, MOL sofinancira programe, kjer se izvajajo individualna svetovanja in informiranje, kreativne delavnice, učna pomoč, socialne in didaktične igre, športne aktivnosti, družabno udejstvovanje, opismenjevanje in tečaj slovenskega jezika, praktične oblike pomoči pri integraciji (npr. urejanje dokumentacije, pomoč pri zaposlitvi) in posredovanje pri strokovnih službah in državnih institucijah ter obveščanje javnosti.